
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9.27 mm |
| Width | 7.24 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 3.43 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | 2-Wire, SPI, Serial |
| Min Input Voltage | 2.375 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 45 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Power Dissipation | 45 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Inputs | 1 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 2.625 V |
| Sampling Rate | 117 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Nominal Supply Current | 9 mA |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| power consumption | 25 mW |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Reference Voltage | 2.5 V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 70 dB |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Reference Type | External |
Stock: 9
Distributors
pcbx
Unit Price$30.53385
Ext.Price$30.53385
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $30.53385 | $30.53385 |
| 10 | $25.04906 | $250.49060 |
| 25 | $23.92597 | $598.14925 |
| 50 | $22.85325 | $1142.66250 |
| 100 | $22.17368 | $2217.36800 |
